This is a 60W AF power amplifier based on single Sanyo integrated circuit STK-0060II. This circuit delivers 60W mono/single channel audio output. For stereo channel, you may build two identical circuits and of course doubled the power supply current (use 5A transformer for stereo application).
The amplifier circuit uses symmetrical (dual polarity) power suppy. Recommended power supply voltage is +/- 35VDC, minimum current is 2A (use minimum 2A transformer). The heatsink usage is must, to prevent overheating on the IC and maximize the STK-0060II performance.